Markowy „Mixtape na markowych bitach vol. 1”

Trzeba to przyznać. Takich rzeczy w zasadzie się u nas nie spotyka, a jeśli już są, to gniją głęboko w podziemiu. Dlatego Markowego wyciągam.

Dopiero co robiłem podsumowanie tego, czego słuchałem najwięcej, ale dotyczyło głównie kompaktów i Spotify. Są jeszcze mp3 i niekoniecznie te Jota i wrocławskiej sceny, o której też wspominałem. Jednym z największych dominatorów na iPodzie i iPhone’ie (tak, lansik) był Markowy z dwoma mixtape’ami. O tym starszym — Soundcheck ’91 — pisał dzisiaj nie będę, ale radzę sprawdzić.

Percepcję chwaliłem i wracam nawet często, ba, pokuszę się nawet o stwierdzenie, że to jest tegoroczne podium nie tylko w naszym hip-hopie. Ale równie nieźle wypada preludium do tego, czyli pokaz prawdziwego kunsztu Markowego — Mixtape na markowych bitach vol. 1. Zresztą, w przywołanej recce też wspominałem o tym mixie.

Kochani, to najprawdziwszy, rasowy boom bap w polskim wydaniu, w którym oprócz miłości do hip-hopu, lenistwa i gibonów, jakże oklepanych tematów, są też przywitania nożem i inne pierdy, które cudownie ubarwiają klasyczne produkcje beatmakera. Moi faworyci to zdecydowanie gładziutkie „Luv Ya Life” Ryfy, i obłędnie bujające „Łapię chwile (Hiphopowa głowa remix)” Emrego. Bębny walą, horny dają aż tynk spada, a kark boli. Głowa czasami też, jak się posłucha niektórych, ale czy to ważne? To ma pływać, to ma głową kiwać.

Zostawiam opis, który powinien zachęcić niedowiarków, a przy okazji pozwoli zapoznać się z ksywkami, które stoją za całkiem solidnymi rzeczami w podziemiu. Ale z nimi jak z Markowym — trzeba do tego jakoś dotrzeć.

„Mixtape na Markowych Bitach”- to kompilacja rapowych kawałków z polskiego undergroundu, które miałem przyjemność współtworzyć. Oprócz oryginalnych wersji, są też remixy, edity, blendy, cuty i skity. Rzeczy starsze i nowsze, regionalne i z dalszych rewirów. Na mixtejpie przewijają się takie ksywy i ekipy jak: Abstrakt, KosiorSkun, Sensi , Matis – Hurragun , Decó, Szpilersi , BK Fonem , ERO, Meritoom , Ryfa Ri , Yedrazz, Pastoro , Black, MłodyGoh, Z Serc Podwórek, Melny, Sativa Fordon, Leison, BabkaCPR, ŁokerPKI, Taka Opcja, Wróbel, Hz, KazyGibsonn/CND , Krynioo, Łosek, Czerwin, Whip, Deny, Mumin, Mucha Ziom, Eloka, and many many more! 🙂

Rating: 4 out of 5.

Autor: Dawid Bartkowski

Bloger, pismak, krytyk, prowokator, pijarowiec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *