Tego dnia #15: 22 kwietnia, czyli jak Muzyka staje się Poważna

15 lat temu na sklepowych półkach pojawiło się drugie dzieło Pezeta i Noona.

Ostatnio w „Rapie na chacie„* z Kubą Głogowskim poruszyliśmy temat Muzyki Klasycznej Pezeta i Noona. Nieprzypadkowo, bo niedawno była rocznica (konkretnie 5 kwietnia 2002 roku) wydania tego genialnego albumu, o którym powiedziano wszystko.

Dosłownie godzinę temu ze swojego kalendarza dostałem powiadomienie, że 22 kwietnia 2004 roku na rynku pojawiła się Muzyka Poważna. Według mnie płyta jeszcze lepsza, bardziej kompletna, chociaż takie sądy są trochę niesprawiedliwe, bo to trochę jak wybór pomiędzy Rolls-Roycem a Bentleyem. Można się spierać, tylko po co?

Historia powstania tej płyty jest równie fascynująca jak sam krążek. Kiedyś, na stronie pezetnoon.prawda.org, Noon prowadził dziennik prac związanych z albumem. Całość od dawna jest już niedostępna, na szczęście mam plik .txt z treścią, która tam się pojawiła**.

25 lipca 2003 roku

Zaangażowałem się produkcyjnie w nowy album Pezeta. Będzie to jego solowa płyta, nie projekt Pezet/Noon. Moja rola to przede wszystkim produkcja wykonawcza natomiast muzycznie będę odpowiedzialny za mniej więcej połowę albumu. Na płycie również muzyka: Waco, Praktika oraz Ajrona. Szczegóły jak zwykle na bieżąco ale z uwagi na wielkość projektu myślę, że doczeka się on własnej strony. Zarejestrowaliśmy już wokale do 4 utworów, każdy inny, każdy bardzo osobisty. Pracujemy.

NOON

Były też przypuszczenia…

4 października 2003 roku

Cały czas pracujemy nad nowym albumem Pezeta, który prawdopodobnie przekształci się w drugi album Pezet/Noon. Roboczy tytuł LP „Muzyka poważna”, planowana premiera – marzec 2004.

NOON

… które ostatecznie zostały potwierdzone.

18 listopada 2003 roku

Do kwietnia przyszłego roku ta rubryka będzie głównie związana z nowym LP Pezet/Noon – „Muzyka poważna”. W trakcie budowania jest nowa strona poświęcona w całości temu projektowi. Ostrożnie oceniając jesteśmy w połowie prac. Premiera CD/LP – wiosna 2004.

NOON

A tu finisz prac:

13 lutego 2004 roku

Już tylko miesiąc został nam do zamknięcia „Muzyki poważnej”. Od początku stycznia praktycznie nonstop dopracowujemy mixy, aranżacje oraz robimy poprawki. W produkcji są 2 ostatnie numery. Trudno nam również wybrać utwór promujący płyte bo oprócz 2 traków każdy kawałek przez jakiś czas był brany pod uwagę. Najprawdopodobniej będzie to „Nie jestem dawno” – trudno utwór nazwać biesiadnym, nie posiada refrenu więc może nie odnależć się w obecnych realiach rynku natomiast jest reprezentatywny dla płyty. Konsekwencją takiego wyboru będzie klimatyczny remix Ajrona jako bonus na płycie. „Muzyka poważna” w sklepach (zakładam, że nie tylko dobrych) od 22 kwietnia.

NOON

Wielkie dzieło wielkich artystów. Ponadczasowa płyta.

* wkrótce nagrywamy nowy odcinek. Tym razem będzie więcej o rapie z USA.

** właśnie zauważyłem, że część treści dostępna jest również na forum Ślizgu.

Autor: Dawid Bartkowski

Bloger, pismak, krytyk, prowokator, pijarowiec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *