Poważne sprawy społeczne i lżejsze tematy popkulturalne

Nie macie co robić? Warto zainteresować się… Czarną Ameryką.

Mam dla Was coś specjalnego. Dwa eventy, które świetnie oddadzą ducha współczesnej (i nie tylko) Ameryki. Całość odbędzie się w ramach projektu Czarna Ameryka, które jest jedynym w Polsce wydarzeniem poświęconym wyłącznie szeroko pojętej afroamerykańskiej kulturze. Całość odbędzie się we Wrocławiu 9 i 10 maja. I ja tam będę, miesiąc przed czerwcem #kmwtw

Pierwsze wydarzenie to pokaz filmu. „Monsters and Men” zostanie wyświetlony w czwartek, 9 maja, we wrocławskim Dolnośląskim Centrum Filmowym. Drugie to impreza Tribute to Jay-Z Party, która odbędzie się dzień później w Nietocie, również we Wrocławiu.

Dramat z dyskusją i przebitkami z Brooklynu

„Czarna Ameryka: Film 'Monsters and Men'” to ekskluzywny pokaz nagrodzonego na festiwalu Sundance dramatu wraz z dyskusją, w której udział weźmie Radek Miszczak, którego przedstawiać nie muszę (raz i dwa), oraz moja skromna osoba. Spotkanie poprowadzi jedna z najlepszych w Polsce specjalistek od kultury afroamerykańskiej, czyli Marta Wróbel. Będziemy dyskutowali o tym, jak przez lata hip-hop zmieniał się w roli komentatora spraw Czarnej Ameryki.

Chcę pokazać różne oblicza tzw. Czarnej Ameryki, od poważnych spraw społecznych po lżejsze tematy popkulturalne, muzyczne, filmowe. Wpływ Afroamerykanów na współczesną kulturę popularną jest nie do przecenienia, nie tylko w USA. Od wszechobecnej kultury hip-hop, przez modę, film, po kulinaria. Chcę opowiadać ciekawe historie, bawić, ale i edukować. Mam nadzieję, że tegoroczna Czarna Ameryka to początek czegoś większego, cyklicznego.

Marta Wróbel

Zaznaczam, że będzie to pierwsza i jedyna okazja we Wrocławiu (a także druga w Polsce, po tegorocznym festiwalu Off Camera), aby zobaczyć na dużym ekranie niepokazywany wcześniej u nas dramat „Monsters and Men” Reinaldo Marcusa Greena. Bilety w cenie 15 zł do nabycia tutaj, więcej o samym filmie poczytacie w tym miejscu.

Po zakończeniu dyskusji, przeniesiemy się na bankiet. Każdy, kto zapłacił za bilet, będzie mógł uczestniczyć w afterparty, poczęstować się regionalnymi winami z Winnicy Moderna (dobre) i serami z Przetwórstwa Farmerskiego Sery Ślubowskie (bardzo dobre, szczególnie ten z lawendą). W tym czasie na rzutniku przewijać się będą zdjęcia Brooklynu, w którym toczy się akcja filmu, a godzinnego seta zagra Wojtek Furmaniak – wrocławski DJ i promotor imprez, odpowiedzialny za cykl letnich eventów Rap Szalet. Z głośników usłyszymy wyłącznie utwory artystów pochodzących z Brooklynu (m.in. Jay-Z, Notorious B.I.G, Busta Rhymes, Maxwell, Lena Horne).

Hołd dla Jaya-Z w Nietocie

Piątek, 10 maja, to kolejny dzień wydarzenia Czarna Ameryka, tym razem poświęcony jednemu z najlepszych i najpopularniejszych raperów na świecie. O 22.00, we wrocławskim klubie Nietota, w ramach Tribute to Jay-Z Party specjaliści od czarnych brzmień DJ Creon, Dejot i Funk Fu zagrają oryginalne utwory rapera, edity i remiksy jego przebojów, znane i mniej znane featuringi i kompozycje, z których sample zostały przez artystę wykorzystane.

Czemu Jay-Z? Z dwóch powodów. Po pierwsze, raper wychował się w Marcy Projects, w Brooklyńskiej dzielnicy Bedford-Stuyvesant, gdzie toczy się akcja filmu. To miejsce ukształtowało go, zainspirowało wiele jego tekstów, tu zaczynał swoją karierę. Po drugie: w tym roku obchodzi okrągłe, 50-te urodziny.

Więcej informacji tutaj. Bilety kosztują 10 zł. Również zapraszam.

Autor: Dawid Bartkowski

Bloger, pismak, krytyk, prowokator, pijarowiec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *