Zły charakter

lord quas quasimoto

Szczerze jej nienawidziłem. Śmiałem się na głos, kiedy ktoś starał się przekonywać mnie o wielkości tego dzieła. Wrażenia nie robiły na mnie nawet wywody moich ulubionych dziennikarzy oraz artystów. Nikomu się to nie udawało, aż w końcu musiałem do tego dorosnąć. Późno, ale jednak.

The Unseen obchodzi swoje 16 urodziny. 13 czerwca 2000 roku świat niezależnego hip-hopu stanął na głowie. Na rynku pojawiła się jedna z najbardziej zwariowanych, zakręconych i po prostu wyjebanych w kosmos produkcji. Do niedawna byłem jednym z nielicznych, którzy nie rozumieli jej fenomenu. Do niedawna, serio.

„Bad Character”

Yeah, check me out, check me out
Public enemy number one
Lord Quas up on the set, word bet
Bad character you see up on the screen
I’m just sinful, vicious

Nie pamiętam kiedy pierwszy raz usłyszałem ten album, ale stawiam że było to w okolicach 2008/2009 roku. Coś takiego. Przez wiele lat go ignorowałem i z góry skazywałem na porażkę pomimo OLBRZYMIEJ sympatii do Madliba. Jego alter ego – Quasimoto – nie było dla mnie, a przynajmniej tak myślałem. Jaki to byłem głupi…

„Low Class Conspiracy”

Police pulling us over for no reason
Searching the car, like it’s nigga hunting season
Yeah, around asking about where’s the pound
Where’s the gun? Are y’all niggaz on the run?

Skłamałbym, gdybym powiedział, że kocham ten album. Nie, od kochania są inne, a ten jest najzwyczajniej w świecie go uwielbiam, a stało się tak raptem kilka miesięcy temu, kiedy to z nudów postanowiłem sobie przypomnieć wszystkie madlibowe pozycje sygnowane aliasem Lord Quas. Odpłynąłem.

„Jazz Cats, pt. 1”

I give props to Bluenote and Black Jazz
Impulse, CTI records and Plusga
Verve to Milestone, Atlantic and Muse
There’s plenty more that I could name but ya’ll won’t put them to use

Anyway, I love jazz my man
We got the jazz
We got the jazz

Co wpłynęło na zmianę podejścia i czerpania garściami listening pleasure? Nie wiem, nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, ale wiem że ludzie wcześniej nie kłamali. Po prostu nie byłem gotów na to, żeby zmierzyć się z geniuszem Madliba. Oczywiście, że mógłbym teraz pisać o kulisach powstania płyty, sposobach produkcji i pisania tekstów, samego rapowania, ale po co?

100 lat.

PS

Gwoli ścisłości warto też dodać, że 13 czerwca swoje urodziny obchodzą How The West Was One od Cali Agents i drugie Fantastic Slum Village oraz Big Tyme Heavy’ego D i ekipy. Co ciekawe dwie pierwsze, podobnie jak The Unseen, zostały wydane w 2000 roku.

Autor: Dawid Bartkowski

Bloger, pismak, krytyk, prowokator, pijarowiec.

3 komentarze do “Zły charakter”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *