Nowa Fonoteka? Proszę bardzo

fot. Stefan Kraszewski / PAP

Nie, moja ulubiona seria nie wraca, ale tribute dobrze oddaje jej ducha.

O Fonotece pisałem wiele, naprawdę wiele razy. Wszystko jest zebrane pod tym tagiem, więc zapraszam. Ale…

O istnieniu Nowej Fonoteki 1 (o losie, co za nazwa…) w ogóle bym nie wiedział, gdyby nie jeden z komentarzy pod tym wpisem. Szanuję inicjatywę, przesłuchałem, więc podaję dalej.

NOWA FONOTEKA to nieoficjalne nawiązanie do serii „Fonoteka” wydawanej przez Estrada Nagrania w latach 2007-2015. 

NOWA FONOTEKA 1 to stworzony przeze mnie mix polskiej muzyki lat 70-tych i początku 80-tych ubiegłego wieku. Dominuje orkiestrowy funk, jazz, pop i rock progresywny. Starałem się zaprezentować nagrania, które lubię, a które w znakomitej większości nie są znanej szerszej publiczności.

opis mixu

Mała poprawka do opisu – ostatnia Fonoteka pojawiła się w 2014 roku.

Dąbrowski, Niemen, Wodecki i inni. Fragment piłkarskiego komentarza. Niezbyt zaskakujące, mało odkrywcze, ale i tak warto. Przynajmniej raz.

Autor: Dawid Bartkowski

Bloger, pismak, krytyk, prowokator, pijarowiec.

12 komentarzy do “Nowa Fonoteka? Proszę bardzo”

  1. 6!
    https://www.mixcloud.com/NowaFonoteka/nowa-fonoteka-6/

    Grupa Super Pakt, No To Co, Pięciolinie, Test i inni…
    W październikowym wydaniu „Nowej Fonoteki” usłyszą Państwo wiele zapomnianych, nieznanych szerszej publiczności nagrań. Część ze wspomnianych zespołów nie przetrwała próby czasu i tylko pojedyncze, archiwalne utwory świadczą o ich działalności. Redaktorzy „Nowej Fonoteki” wzięli sobie za cel zebranie ich i skompilowanie w formie zwięzłej i harmonijnej. Kluczem do doboru piosenek była nie tylko ich potencjalna przebojowość, ale również bigbitowa proweniencja. Cofnijmy się zatem o kilka lat w stosunku do poprzednich wydań „Nowej Fonoteki” i ujrzyjmy obraz polskiej muzyki przełomu lat 60-tych i 70-tych XX wieku. Jeszcze bez rozrywkowych big-bandów Trzaskowskiego, Miliana, Debicha i Górnego oraz bez estradowego rozmachu wielkich festiwali, które wykreowały gwiazdy kolejnej dekady. Zespół „Nowej Fonoteki” serdecznie zaprasza Państwa w tę podróż.

  2. https://www.mixcloud.com/NowaFonoteka/nowa-fonoteka-7/

    Zapraszamy Państwa do wysłuchania siódmej części Nowej Fonoteki. Zaprosiliśmy do niej najlepszych artystów polskiej estrady. Dostali oni okazję do zaprezentowania się w repertuarze przygotowanym specjalnie na tę okazję. W listopadowym wydaniu dominuje, ja przystało na tę porę roku, tematyka poważna – od miłosnych rozterek, przez nostalgiczne wspomnienia, aż po przejmujące rozważania o przemijaniu. Jak zwykle na naszych wydawnictwach, nie zabrakło również muzyki tanecznej, którą mamy nadzieję, najaktywniejsi z Państwa wykorzystają przy organizacji wszelkiego rodzaju prywatek i spotkań towarzyskich. W dobry nastrój wprowadzą Państwa m.in. Irena Jarocka, Andrzej Dąbrowski czy niezastąpiony w takich okolicznościach Piotr Figiel. Życzymy Państwu przyjemnie spędzonej godziny z Nową Fonoteką!

  3. https://www.mixcloud.com/NowaFonoteka/nowa-fonoteka-8/
    Kosmos! W grudniowym wydaniu „Nowej Fonoteki” zabieramy Was w podróż po eksperymentalnych brzmieniach przełomu lat 70-tych i 80-tych ubiegłego stulecia. Tematem przewodnim ostatniego już w tym roku wydawnictwa jest szeroko rozumiany Kosmos – teoria powstania Wszechświata, podróże międzyplanetarne i geneza ludzkości. Utwory instrumentalne wzbogacone klimatyczną narracją tworzą spójną całość, którą, wydaję się, należy traktować bardziej w charakterze rozwijającego się z każdą minutą i mającego logiczną kontynuację słuchowiska, niż zwyczajowej kompilacji utworów. Zachęcamy zatem do poświęcenia najbliższej godziny na podróż po świecie nieznanych słów i dźwięków. Zgaście światło, załóżcie słuchawki i usiądźcie wygodnie w fotelu. Witamy w Kosmosie.

  4. 9!
    https://www.mixcloud.com/NowaFonoteka/nowa-fonoteka-9/

    Kontynuując tradycję comiesięcznych wydawnictw, zespół Nowej Fonoteki przygotował dla Państwa specjalny noworoczny miks. Na liście kompozytorów nie zabrakło znanych z poprzednich części Jerzego Miliana i Henryka Debicha, których orkiestry aż czterokrotnie pojawiają się na styczniowym wydaniu. Żeby jednak nie być posądzonym o przewidywalność, postanowiliśmy zaprosić do współpracy kilku debiutantów, jak choćby Hannę Banaszak czy zespoły Crash i Czterech. Znany ze wcześniejszej współpracy z NOVI Singers Bernard Kawka po raz pierwszy wystąpił u nas solowo, z promującym jego debiutancki album „Metamorphosis” utworem „Sky’s the limit”.

    Szczególne podziękowania za dostarczenie unikatowych nagrań, stosowanych dotychczas wyłącznie do użytku wewnętrznego, kierujemy do Zakładów Radiowych „Diora” w Dzierżoniowie i Przedsiębiorstwa Nagrań Stereofonicznych „Wifon” w Warszawie. Bez nich nie udało by nam się zrealizować tego materiału w formie, w jakiej dziś możemy go Państwu zaprezentować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *