Najlepsze sportowe profile na Facebooku

facebook logo

Kilka dni temu wspominałem o moich ulubionych profilach muzycznych u Zuckerberga. Czas na te sportowe.

Podobnie jak w przypadku tych traktujących o muzyce, postanowiłem wybrać 7 najlepszych. Takich, które codziennie dostarczają mi olbrzymiej ilości wiedzy i rozrywki. Polubionych stron miałem dziesiątki, ale zbyt dużo było nadzwyczaj słabych. Nie interesują mnie fotki z treningów czy rozegranych spotkań, które zakończyły się kilka minut przed ich publikacją. Szukam konkretów. Na tych profilach, które wymieniłem poniżej znajdziecie ich bez liku.

Poniższa siódemka należy do moich ulubionych w ogóle. Te, które nie weszły na tę listę, znajdziecie na końcu wpisu. Nie oznacza, że są gorsze! Czasami serwują lepsze treści niż te tutaj, ale jako całokształt, to co niżej, broni się przed wszystkim.

qpr

Queens Park Rangers to niby tylko niższa klasa rozgrywkowa w Anglii, ale profil prowadzony jest jak należy. Oprócz tego, co się aktualnie dzieje w tym przekombinowanym i niezbyt rozsądnie finansowanym klubie (na pensje wydają więcej niż… Borussia Dortmund) dostajemy całą masę archiwalnych rzeczy. Co najważniejsze – ciekawych! Mnóstwo zdjęć z przeszłości, wybornie opisane rocznice klubowe, galeria klubowych ikon itd. Klub z Loftus Road nigdy nie zagościł i nigdy nie zagości w moim sercu, ale naprawdę warto było zalajkować. Pytanie: ile jeszcze tak małych klubów ma tak doskonale prowadzone strony?

historia nba

Nigdy nie potrafiłem dostatecznie mocno się zajarać najlepszą ligą świata w kosza. Czasami z ciekawości obejrzę jakiś mecz, poczytam jakieś archiwalne teksty itd., a już najlepszym kompendium wiedzy dla takiego laika jak ja, będzie prawdopodobnie Historia NBA. Pomijając już zdjęcia i jakieś quizy, jest to dla mnie wycieczka przez „nieznane”. Cały czas odkrywam coś nowego i powoli przestaje się dziwić znajomym, którzy ubóstwiają koszykówkę zza oceanu.

the vintage

Totalny oldschool. THE VINTAGE FOOTBALL CLUB & PANINI HAIRCUT BAND. przedstawia sportowe czasy, gdzie każdy człowiek był z reguły nadmiernie owłosiony – od głowy aż po miejsca intymne (chociaż nie znajdziecie tutaj takich smaczków, ale wiecie co mam na myśli). Naklejki Panini, oldschoolowe fryzury, koszulki piłkarskie itd. Głównie z Francji, ale mi to nie przeszkadza. Jak chcesz zobaczyć jak wyglądał Platini w AS Saint Etienne, jak Francuzi grali na mundialu w Argentynie w zielonych koszulkach lokalnego klubu albo jak na naklejkach wyglądali Polacy w Meksyku – lajkuj.

copa

Moda plus piłka nożna w oldschoolowym wydaniu. COPA Football to holenderska marka, która zajmuje się produkcją replik starych koszulek piłkarskich i odzieży, która jest ściśle powiązana z piłką nożną. Pełną ich ofertę można znaleźć na stronie internetowej, gdzie również, w ramach ciekawostki, uświadczymy panie, które te stroje szyją. Gdyby był tutaj tylko sam ubiór, na pewno profil tej firmy by się tu nie znalazł, ale panowie przypominają o tym, jak piłka wyglądała kiedyś, na jakich stadionach się grało i gra nadal, a i czasami wrzucą nawet fajną dziewczynę. Grają też w piłkarzyki, polecają futbolowe lektury i sponsorują przeciętnych kopaczy. Aha, ubierają też reprezentację… Tybetu, co bardzo cieszy Dalajlamę. Sprawdźcie to u nich.

celtic

Podobnie jak w przypadku Queens Park Rangers, strona Celticu jest prowadzona wzorowo. Chyba najlepszy profil sportowy pod względem jakości fotografii. Nie znam się na tym, ale cholernie mi się to podoba. Poza tym pamiętają też o różnych rocznicach, które nie są związane z klubem – takie ciekawostki dla ich kibiców z całego globu.

kartofliska

Podróż po polskich wsiach i miasteczkach z przewodnikiem, którym jest Radosław Rzeźnikiewicz. Kartofliska.pl to chyba już klasyk. Nie ma innej polskiej strony, gdzie hasło „against modern football” sprawdza się tak doskonale jak tutaj. Masa zdjęć, relacji, filmów i śmiechu. Autor, jak sam wspomina, czasami skoczy też zagranicę – był m.in. w Bułgarii, Niemczech i na Malcie. Cudowna odskocznia od Messich, Ibrahimoviców i innych Lampardów.

kopnij

angliakopie

Robię jeden taki wyjątek i daję dwa w jednym. Kopnijbiegnij.com i Angliakopie.pl to prawie to samo, ponieważ obydwa traktują o piłce na Wyspach. Często podobne informacje znajdziemy na jednym i drugim, ale jeszcze częściej obydwa się uzupełniają i tworzą monolit, który okazuje się bardzo pożytecznym czytadłem do zdobywania i poszerzania wiedzy o piłce. Podobna sytuacja jak z blogami technologicznymi Spider’s Web i Antyweb. Niby takie same, a jednak trzeba czytać obydwa.

Znacie jeszcze coś ciekawego? Ja bardzo uważnie śledzę jeszcze coś takiego:

Leeds United

Football Shirts UK

Liverpool FC

Historia Mundiali

Futbol jest okrutny – Michał Okoński

Blog GroundhoppingPolska

BOCA

Tottenham Hotspur

Manchester United

Polish Football Casuals

Poza tym zachęcam do polubienia mojej strony.

Udostępnij
Dawid Bartkowski

Dawid Bartkowski

Bloger, pismak, krytyk, prowokator, pijarowiec.

2 komentarze

Zostaw odpowiedź